pub

CLASSEMENTS CHALLENGE ELLE ISOLE 2018

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.




 

 

Classement général

1
MASSE
Stévan
2
VCP Lorient
194
2
TOULLEC
François
2
UC Quimperlé
128
3
RAUD
Guillaume
2
VCP Lorient
126
4
JOLLY
Quentin
2
VC Quintin
125
5
FAVENNEC
Titouan
2
Team Bertin
110
6
SIDANER
Alan
2
VCP Loudéac
103
7
VIGNES
Cédric
2
CC Ergué Gabéric
91
8
CRISPIN
Mickaël
2
UC Quimperlé
90
9
HERVO
Gautier
2
UCP Morlaix
74
10
TANGUY
Sylvain
2
VCP Lorient
72
11
CADORET
Sébastien
2
DB Locminé
68
12
COQUEN *
Guillaume
2
Hennebont Cyclisme
63
13
LE ROY
Thomas
2
VS Scaër
59
14
ABGRALL
Laurent
3
CC Ergué Gabéric
56
15
JUSTUM
Axel
2
VCP Lorient
54
16
BORDERIE
Yann
2
UC Guipavas
53
17
CALLET
Ronan
2
UC Quimperlé
50
18
BERNARD
Vianney
2
UC Auray
49
19
NIVINOU
Maël
3
AC Lanester 56
48
20
BERTIN
Alexandre
3
AC Lanester 56
45
21
L`AZOU
Morgan
2
UC Quimperlé
45
22
JACQ
Léo
2
VS Vallet
44
23
RIO
Maxime
2
UC Auray
43
24
LECLERCQ
Julien
2
VCP Loudéac
41
25
JEANNES
Thibault
2
Hennebont Cyclisme
39
26
GUIHO
Julien
2
Team Bertin
38
27
PERRET
Mathieu
3
VC Pontivy
37
28
DAUPHIN *
Florian
2
VS Vallet
35
29
GUERNALEC
Victor
J
VC Châteaulin
34
30
TAILLANDIER
Axel
2
VCP Loudéac
33
31
PHILIPPON
Johan
2
Hennebont Cyclisme
31
32
BRIEND
Emmanuel
3
VC Quintin
29
33
LE HIR
Adrien
3
EC Landerneau
29
34
LOHEAC
Alexandre
2
UC Guipavas
25
35
SINNER
Christophe
2
AC Lanester 56
25
36
BUGUELLOU
Vincent
2
CC Blavet
25
37
GUIANVARC`H
Erwan
2
CC Bourg Blanc
24
38
LE RAZAVET
Corentin
2
UC Quimperlé
24
39
LEMOINE
Fabian
2
ES Auneau Cyclisme
24
40
HERLEDANT
Sylvain
3
CC Concarneau
24
41
THILLOY
Franck
3
Hennebont Cyclisme
22
42
LAMOUR
Maël
2
Hennebont Cyclisme
21
43
LE CHENADEC
Antoine
2
AC Lanester 56
19
44
YVEN
Kévin
2
Hennebont Cyclisme
19
45
COLLOBERT
Erwan
2
UC Quimperlé
18
46
LE GLEAU
Moran
3
VS Scaër
18
47
CALVES
Guillaume
2
EC Landerneau
17
48
ARZEL
Maxime
J
CC Bourg Blanc
17
49
MORVAN
Corentin
3
Le Mans Sarthe Vélo
17
50
LE BERRE
David
3
VCP Lorient
16
51
LEVEQUE
Quentin
2
ACP Baud
16
52
CORBIHAN
Nicolas
3
VC Languidic
16
53
GUILLOUX
Arnaud
2
VCP Loudéac
16
54
LAURANCE
Axel
J
Véloce Vannes Cyclisme
16
55
QUERE
Aymeric
2
Team Bertin
16
56
GUEZENNEC
Vincent
2
CC Ergué Gabéric
15
57
TATARD
Nicolas
2
Redon OC
15
58
NICOLLEAU
Pierre
3
VS Scaër
14
59
TAILLANDIER
René
3
VS Scaër
14
60
GUEGUEN
Gaultier
J
Léonarde Team Sportbreizh
13
61
D`HERVEZ
Thibault
J
VC Châteaulin
13
62
LE COUEDIC
Raphaël
PCO
Cahors Cyclisme
12
63
HENAFF
Florian
3
VS Quimper
12
64
SIMON
Ewen
J
CC Bourg Blanc
12
65
GUENVER
Gaëtan
J
UCP Morlaix
11
66
LE GLEAU
Sylvain
2
UC Quimperlé
11
67
CONAN
Herman
3
VS Scaër
10
68
QUERO
Cédric
2
CC Langueux
10
69
LE QUEAU
Yann
2
CC Ergué Gabéric
9
70
MENTHEOUR
Paul Mikaël
2
VCP Lorient
9
71
MOREL
Franck
2
CC Ergué Gabéric
9
72
LE MARREC
Frédéric
2
Team Côte de Granit Rose
8
73
BIHAN
Ewen
3
EC Landerneau
8
74
LE BOUDOUIL
Gaël
3
UCL Hennebont
8
75
ROUDAUT
Loïg
2
EC Landerneau
8
76
LECLERCQ
Mickaël
3
VC Châteaulin
7
77
CLAUSTRE
Nicolas
3
Brest Métropole Cyclisme
7
78
KERJEAN
Thomas
PCO
CC Bourg Blanc
6
79
COZIC
Florian
J
UC Quimperlé
6
80
CADIOU
Raphaël
3
Landivisienne Cyclisme
6
81
LE ROUX
Cédric
2
VS Scaër
4

 

Classement 3ème catégorie Pass’cyclisme open

1
ABGRALL
Laurent
3
CC Ergué Gabéric
56
2
NIVINOU
Maël
3
AC Lanester 56
48
3
SIDANER *
Alan
3
VCP Loudéac
41
4
PERRET
Mathieu
3
VC Pontivy
37
5
JACQ *
Léo
3
VS Vallet
32
6
BRIEND
Emmanuel
3
VC Quintin
29
7
LE HIR
Adrien
3
EC Landerneau
29
8
HERLEDANT
Sylvain
3
CC Concarneau
24
9
THILLOY
Franck
3
Hennebont Cyclisme
22
10
LE GLEAU
Moran
3
VS Scaër
18
11
MORVAN
Corentin
3
Le Mans Sarthe Vélo
17
12
LE BERRE
David
3
VCP Lorient
16
13
CORBIHAN
Nicolas
3
VC Languidic
16
14
NICOLLEAU
Pierre
3
VS Scaër
14
15
TAILLANDIER
René
3
VS Scaër
14
16
BERTIN
Alexandre
3
AC Lanester 56
14
17
LE COUEDIC
Raphaël
PCO
Cahors Cyclisme
12
18
HENAFF
Florian
3
VS Quimper
12
19
CONAN
Herman
3
VS Scaër
10
20
BIHAN
Ewen
3
EC Landerneau
8
21
LE BOUDOUIL
Gaël
3
UCL Hennebont
8
22
LECLERCQ
Mickaël
3
VC Châteaulin
7
23
CLAUSTRE
Nicolas
3
Brest Métropole Cyclisme
7
24
KERJEAN
Thomas
PCO
CC Bourg Blanc
6
25
CADIOU
Raphaël
3
Landivisienne Cyclisme
6
26
BORDERIE *
Yann
3
UC Guipavas
4

 

Classement juniors

1
GUERNALEC
Victor
J
VC Châteaulin
34
2
ARZEL
Maxime
J
CC Bourg Blanc
17
3
LAURANCE
Axel
J
Véloce Vannes Cyclisme
16
4
D`HERVEZ
Thibault
J
VC Châteaulin
13
5
GUEGUEN
Gaultier
J
Léonarde Team Sportbreizh
13
6
SIMON
Ewen
J
CC Bourg Blanc
12
7
GUENVER
Gaëtan
J
UCP Morlaix
11
8
COZIC
Florian
J
UC Quimperlé
6

 

Classement grimpeur

1
MASSE
Stévan
2
VCP Lorient
17
2
SIDANER
Alan
2
VCP Loudéac
16
3
HERVO
Gautier
2
UCP Morlaix
14
4
RAUD
Guillaume
2
VCP Lorient
8
5
JOLLY
Quentin
2
VC Quintin
7
6
JUSTUM
Axel
2
VCP Lorient
7
7
TOULLEC
François
2
UC Quimperlé
7
8
JEANNES
Thibault
2
Hennebont Cyclisme
6
9
CRISPIN
Mickaël
2
UC Quimperlé
5
10
VIGNES
Cédric
2
CC Ergué Gabéric
5
11
RIO
Maxime
2
UC Auray
5
12
LECLERCQ
Julien
2
VCP Loudéac
5
13
LAURANCE
Axel
J
Véloce Vannes Cyclisme
4
14
FAVENNEC
Titouan
2
Team Bertin
4
15
COQUEN
Guillaume
2
Hennebont Cyclisme
3
16
GUERNALEC
Victor
J
VC Châteaulin
3
17
GUILLOUX
Arnaud
2
VCP Loudéac
3
18
CALLET
Ronan
2
UC Quimperlé
3
19
BORDERIE
Yann
2
UC Guipavas
3
20
BERNARD
Vianney
2
UC Auray
2
21
LEMOINE
Fabian
2
ES Auneau Cyclisme
2
22
LAMOUR
Maël
2
Hennebont Cyclisme
2
23
BALTENWECK
Andréas
J
AC Lanester 56
2
24
BERTIN
Alexandre
3
AC Lanester 56
2
25
GUEZENNEC
Vincent
2
CC Ergué Gabéric
2
26
NICOLLEAU
Pierre
3
VS Scaër
1
27
LE RAZAVET
Corentin
2
UC Quimperlé
1
28
BUGUELLOU
Vincent
2
CC Blavet
1
29
COLLOBERT
Erwan
2
UC Quimperlé
1
30
JACQ
Léo
2
VS Vallet
1

 

Classement animateur

1
RAUD
Guillaume
2
VCP Lorient
18
2
SIDANER
Alan
2
VCP Loudéac
18
3
MASSE
Stevan
2
VCP Lorient
10
4
COQUEN
Guillaume
2
Hennebont Cyclisme
9
5
LE RAZAVET
Corentin
2
UC Quimperlé
9
6
LECLERCQ
Julien
2
VCP Loudéac
9
7
MENTHEOUR
Paul Mikaël
2
VCP Lorient
7
8
CRISPIN
Mickaël
2
UC Quimperlé
7
9
JEANNES
Thibault
2
Hennebont Cyclisme
6
10
HERVO
Gautier
2
UCP Morlaix
5
11
FAVENNEC
Titouan
2
Team Bertin
4
12
GUIANVARC`H
Erwan
2
CC Bourg Blanc
4
13
LAMOUR
Maël
2
Hennebont Cyclisme
4
14
DAUPHIN
Florian
2
VS Vallet
4
15
JACQ
Léo
2
VS Vallet
4
16
RIO
Maxime
2
UC Auray
3
17
TOULLEC
François
2
UC Quimperlé
3
18
GUIHO
Julien
2
Team Bertin
3
19
BORDERIE
Yann
2
UC Guipavas
3
20
GUERNALEC
Victor
J
VC Châteaulin
3
21
COLLOBERT
Erwan
2
UC Quimperlé
2
22
JOLLY
Quentin
2
VC Quintin
2
23
CALLET
Ronan
2
UC Quimperlé
1
24
GUEZENNEC
Vincent
2
CC Ergué Gabéric
1
25
BERTIN
Alexandre
3
AC Lanester 56
1
26
THILLOY
Franck
3
Hennebont Cyclisme
1
27
PHILIPPON
Johan
2
Hennebont Cyclisme
1
28
TANGUY
Sylvain
2
VCP Lorient
1

 

Classement équipes

1
VCP Lorient
 
 
 
392
2
UC Quimperlé
 
 
 
268
3
VCP Loudéac
 
 
 
177
4
Team Bertin
 
 
 
164
5
CC Ergué Gabéric
 
 
 
162
6
Hennebont Cyclisme
 
 
 
132
7
AC Lanester 56
 
 
 
118
8
VS Scaër
 
 
 
91
9
EC Landerneau
 
 
 
54
10
VC Châteaulin
 
 
 
54
11
CC Bourg Blanc
 
 
 
53

 




Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.